Jak ładować telefon?

Korzystając z telefonu bardzo często zastanawiamy się czy na pewno dobrze ładujemy swoje urządzenia. Sprawa jest o tyle złożona, że w telefonach stosowane są różne rodzaje baterii.

Rodzaje baterii stosowanych w telefonach

Obecnie stosowane w telefonach baterie można podzielić na trzy typy – litowo-jonowe (Li-Ion), niklowo-wodorkowe (Ni-MH) oraz litowo-polimerowe (Li-Po).

Baterie niklowo-wodorkowe są najstarszym typem baterii. Jest to najprostsza konstrukcja ogniw. Wadą tych baterii jest, to że zużywają się stosunkowo szybko. Pośrednim rozwiązaniem są baterie litowo-jonowe. Jest to najczęściej spotykany typ baterii. Jest to niejako kompromis pomiędzy wydajnością a ceną. Ostatnim typem są baterie litowo-polimerowe. Charakteryzują się najwyższą wydajnością spośród wszystkich trzech typów.  Ich największą zaletą jest brak efektu pamięci i długa żywotność. Takie baterie stosowane są w telefonach o największym apetycie na energię.

Jak ładować telefon?

Na samym początku chciałbym poruszyć kwestę, która jest błędnie przekazywana kolejnym pokoleniom użytkowników. Mitem jest bowiem fakt, że po naładowaniu do pełna należy niezwłocznie odłączyć telefon od ładowarki. Wręcz jest niedozwolone ładowanie telefonu w nocy. Jest to oczywiście nieprawda.

Faktem jest, że baterie posiadają układy odpowiedzialne za odpowiedni przebieg ładowania ogniwa. Układy te mają zabezpieczenia przeciw przeładowaniu baterii. Nie ma wiec obawy, że pozostawiając telefon podłączony do ładowarki na noc spowodujemy uszkodzenie ogniwa. Ze względu na efekt pamięci w przypadku baterii litowo-jonowych i niklowo-wodorkowych warto co 3 miesiące zastosować tzw. czynność formowania baterii. Polega to na całkowitym rozładowaniu baterii, a następnie ładowaniu przez około 8 godzin. Pozwala to utrzymać baterię w dobrej kondycji.

W przypadku problemów z ładowaniem telefonu często należy zwrócić uwagę na samo gniazdo ładowania. Jeżeli widać ewidentne pęknięcia, czy wygięte nóżki (piny) od gniazda to niewątpliwie problem z ładowaniem urządzenia leży po stronie gniazda. Podłączając telefon do ładowania należy zwracać szczególną uwagę na to w jaki sposób wkładamy wtyczkę w gniazdo. Ważne jest to głównie w przypadku gniazd typu micro-USB czy mini-USB. Nieprawidłowo włożona wtyczka może doprowadzić do uszkodzenia gniazda. Problem ten nie występuje na szczęście w przypadku gniazd obustronnym. Najpopularniejsze typy gniazd z tej rodziny to USC typu C oraz Lightning.

Ważnym czynnikiem warunkującym ładowanie telefonu jest ładowarka. Przede wszystkim warto zwracać uwagę na jakość produktów jakie używamy dla naszych telefonów. Od razu mogę powiedzieć, że nie warto stosować tanich zamienników. Tego typu sprzęt jest słabej jakości, często ulega uszkodzeniu, a niejednokrotnie może doprowadzić do uszkodzenia samego urządzenia. Zaleca się stosowanie ładowarek i kabli oryginalnych lub wysokiej jakości zamienników. Na tego typu akcesoriach nie warto oszczędzać, ponieważ może to doprowadzić do kosztownej naprawy telefonu. Ważny jest stan akcesoriów jakie zostają użyte do ładowania sprzętu. Wszelkie przetarcia czy pęknięcia osłony ładowarki lub jej wtyczki mogą spowodować zwarcie. Jest to o tyle niebezpieczne zjawisko, że w szczególnych wypadkach może doprowadzić do pożaru.

W przypadku ładowania urządzeń warto zatrzymać się przy wyborze ładowarki dla naszego urządzenia. Przede wszystkim ważne jest stosowanie ładowarki o co najmniej takiej samej mocy jak ładowarka dołączona do urządzenia. Stosowanie ładowarek o mniejszej mocy może doprowadzić do uszkodzenia takiej ładowarki bez możliwości jej naprawy. Co więcej urządzenie może ładować się dłużej, a ładowarka może się nadmiernie nagrzewać. Stosowanie ładowarki o większej mocy niż ta dołączona do urządzenia z całą pewnością nie spowoduje jego uszkodzenia. To głównie urządzenie warunkuje ile energii pobierze, a nie odwrotnie.

Podsumowanie

Podczas ładowania baterii trzeba zwracać uwagę na takie elementy jak rodzaj baterii, stan gniazda ładowania oraz ładowarka. Jeżeli te 3 elementy będą w pełni sprawne, to można mieć pewność, że urządzenie będzie działać niezawodnie przez długi czas.