Bateria – Wymieniać czy nie?

Dziś od telefonów oczekujemy nieprzerwanej pracy przez jak najdłuższy czas. Niestety baterie montowane w urządzeniach ulegają zużyciu z w trakcie użytkowania.

Klienci często zwracają się do nas z pytaniem czy to już moment by wymienić baterię. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

Jakie są najczęstsze objawy zużytej baterii?

Objawów jest kilka, a nie zawsze występują wszystkie razem.

Przede wszystkim to skrócony czas między kolejnymi ładowaniami urządzenia. Nowy telefon – w zależności od pojemności baterii – powinien pracować około 1-2 dni. Jest to względny czas, ponieważ każdy użytkuje telefon w inny sposób. Jedni używają go okazjonalnie tylko do rozmów, a inni pracują na nim non stop. Jeżeli czas pracy urządzenia skróci się do kilku godzin to niewątpliwie należy pomyśleć o wymianie akumulatora.

Niektóre urządzenia w przypadku zużycia ogniwa zaczynają prawować wolniej. Szczególnie widoczne jest to w przypadku aplikacji, które mocno obciążają zasoby urządzenia. W przypadku gdy jest mniej dostępnej energii, zostaje ograniczona moc obliczeniowa procesora, by zużywał mniej prądu.

Ważnym zagadnieniem jest również przypadek gdy urządzenie potrafi się wyłączyć w dowolnej chwili, niezależnie czy jest to 60, 40 czy 20% naładowania. Jest to losowy poziom. Ogniwo nie może utrzymać stałego napięcia co wiąże się z samoistnym rozłączeniem.

Baterię można również zdiagnozować samemu w przypadku jej zgazowania. Bateria wtedy puchnie. Częstym objawem jest odstawanie obudowy czy problem z domknięciem klapki.

Jak montowane są baterie?

Dziś baterie są montowane w urządzeniach na dwa sposoby i związane jest to z konstrukcją telefonu. Są urządzenia starszego typu, gdzie można wymienić baterię poprzez demontaż tylnej klapki. W tym przypadku każdy użytkownik może wykonać to we własnym zakresie po zakupie nowego ogniwa. Drugim typem jest grupa urządzeń nierozbieralnych. W tym przypadku zalecana jest wymiana baterii w wyspecjalizowanym serwisie. Wiąże się to bowiem zazwyczaj z demontażem tylnej obudowy przy użyciu chemii i specjalnych narzędzi. Robiąc to na własną rękę w domowych warunkach i przy użyciu prostych narzędzi można uszkodzić urządzenie.

Podsumowując

W przypadku tego typu usterek nie zawsze można mieć pewność co do konkretnego elementu. Dobrą praktyką jest wykonanie odpowiednich testów, by potwierdzić uszkodzenie baterii. Warto zawsze udać się do serwisu. Po krótkiej rozmowie z serwisantem będziecie mieć pewność czy już na pewno bateria jest do wymiany. Polecam robić, w ten sposób, ponieważ bywa, że podobne objawy mogą występować w przypadku wady innych elementów.